Czy mniszek lekarski może być szkodliwy?

Mniszek lekarski jest pospolitą rośliną, znaną chyba każdemu. Mniszek pospolity, dmuchawiec, mlecz – traktowany jest raczej jako chwast, aniżeli użyteczna roślina. Czy słusznie? Okazuje się, że ta niedoceniana roślina wykazuje wiele pozytywnych właściwości, a wykorzystać można każdą jego część: zarówno korzeń, jak i część naziemną

Zastosowanie mniszka w medycynie

Mniszek lekarski znany jest ze swoich właściwości przeciwcukrzycowych. Powodem jest zawarta w roślinie inulina, która korzystnie wpływa na gospodarkę węglowodanową organizmu. Roślina wykazuje również działanie moczopędne, co w połączeniu ze zdolnością łączenia się ze szkodliwymi metabolitami daje w efekcie działanie odtruwające i oczyszczające. Zwiększa również wydolność wątroby i wspomaga ją w wytwarzaniu żółci. W zastosowaniu zewnętrznym przyspiesza gojenie się ran i pomaga w walce z kurzajkami i brodawkami. Istnieją również przesłanki, by twierdzić, że mniszek lekarski może mieć potencjalne działanie przeciwnowotworowe.

Przeciwwskazania do stosowania mniszka lekarskiego

Jak w przypadku każdej substancji, również w przypadku mniszka lekarskiego istnieją przeciwwskazania do jego stosowania. Wśród nich należy wymienić m.in.: niedrożność jelit lub dróg żółciowych, wrzody żołądka i dwunastnicy, ropniak woreczka żółciowego, przewlekłą zgagę czy też nadmierne wydzielanie soków żołądkowych. Mniszek lekarski przeciwwskazania inne niż wymienione to przede wszystkim alergia na roślinę. W pozostałych sytuacjach działanie mniszka wykazuje korzystne oddziaływanie na organizm człowieka i może przynieść wiele korzyści dla zdrowia.

Źródło informacji: https://medpak.com.pl/

Be the first to comment

Leave a comment

Your email address will not be published.


*