Nowość Tożsamość w DNA

Te małe organizmy, które mierzą 0, 3 milimetra, nazywane nużeńcami, czyli potocznie: roztocza – mają genomy. Oznacza to, że naukowcy mogą je badać i wiedzieć skąd przybył ich żywiciel.
Analiza próbek różnego pochodzenia nużeńców pozwoliła amerykańskim naukowcom stwierdzić, skąd pochodził ich żywiciel. Okazuje się, że ich genom różni się w zależności czy żywiciel był z Europy, Azji czy Ameryki.
Dzieje się tak, ponieważ Europejczycy, Azjaci czy Amerykanie, mają różny skład genetyczny. Co ciekawe ten związek genetyczny przechodzi przez wiele pokoleń.
Oznacza to również, że naukowcy mogą się o nas dowiedzieć więcej, chociażby śledząc dna naszych włosów, gdzie pasożytują roztocza – lubujące się w torebkach włosowych. Nużeńce są z rodziny pajęczaków i mieszczą się we włosach, rzęsach oraz brwiach ludzi.
Co byś powiedział na analizę Twojego włosa i otrzymanie zatrważających wyników, mówiących o Tobie więcej niż paszport, niż dokumenty, oceny, stosunki międzyludzkie? Tak naukowcy udowadniają, że wiedza na temat każdego człowieka jest w zasięgu ręki i jeśli przyjdzie taka potrzeba, mogą ją skrupulatnie wykorzystać do zidentyfikowania Twojej tożsamości.
Nużeńce są więc ogromnym źródłem informacji, mogą również powodować komplikację, w związku z przenoszeniem nużeńców z jednego człowieka na drugiego człowieka. Wówczas mogą przyczynić się do utrudniania śledztwa, identyfikacji czy nieprawidłowego wyroku sądowego.

 

Be the first to comment

Leave a comment

Your email address will not be published.


*