Rehabilitacja skoliozy

Faktem jest, że coraz więcej osób ma ten problem ze swoim kręgosłupem. Rehabilitacja Łódź skoliozy to, w wielu przypadkach, jedyna droga do tego, żeby można było normalnie funkcjonować. Czym charakteryzuje się ta choroba? Jakie są jej najważniejsze symptomy? Na czym polega rehabilitacja?

Co to jest skolioza?

Bardzo dużo osób zastanawia się nad tym aspektem. Dużo ludzi błędnie definiuje to schorzenie jako boczne skrzywienie kręgosłupa. Natomiast skolioza to skrzywienie trójpłaszczyznowe. Mamy tutaj problemy choćby w płaszczyźnie czołowej. Chodzi o boczne skrzywienie kręgosłupa. Występują również kłopoty w płaszczyźnie strzałkowej oraz poziomej. Kręgosłup osoby chorej zaczyna przypominać kształtem postać litery S. Skolioza przede wszystkim obejmuje piersiowy odcinek kręgosłupa. Może także rozwijać się pomiędzy odcinkiem piersiowym, oraz odcinkiem lędźwiowym. Warto zauważyć, że ta choroba kręgosłupa jest dużo częściej diagnozowana w przypadku dzieci niż dorosłych. Biorąc pod uwagę pociechy, skolioza dzieli się na wczesnodziecięcą, dziecięcą oraz młodzieńczą.

Objawy skoliozy

Jakie występują główne symptomy? Nieleczona skolioza to coraz częstsze dolegliwości bólowe. Przyczyniają się one do tego, że trudno jest wykonywać rozmaite czynności. Nawet te z pozoru proste. Nadmierne wygięcie kręgosłupa powoduje zaburzenie równowagi tułowia. Środek ciężkości ciała jest natomiast trochę przesunięty. To powoduje, że na przykład wysuwają się łopatki. Z jednej strony pleców może pojawić się także garb. Czym jeszcze charakteryzuje się to schorzenie? Ramiona i biodra nie są na równej wysokości. Natomiast przy zaawansowanej skoliozie jedna noga może być nawet dłuższa od drugiej. Ma to natomiast bardzo negatywny wpływ na normalne funkcjonowanie, prawda?

Czym charakteryzuje się rehabilitacja skoliozy?

Na szczęście można zgłosić się do specjalisty. Rehabilitacja Łódź bardzo w tym temacie bowiem pomaga. Jak to wszystko wygląda w praktyce? Na samym początku trzeba zrobić odpowiednie badania. W przypadku kręgosłupa opcji nie brakuje. Można zdecydować się na badanie rentgenowskie. Tak samo, jak na tomografię komputerową albo rezonans magnetyczny. Tak, aby rehabilitant mógł dokładnie ocenić, jak to wygląda w rzeczywistości. Dodatkowo jest przeprowadzany wywiad medyczny. Są bowiem osoby, które mają tego typu problemy, a mimo wszystko cały czas je pogłębiają. Na przykład uwzględniając niewłaściwe nawyki w trakcie pracy, uprawiania sportu itp. Rehabilitant nie tylko wykonuje odpowiednie ćwiczenia. Oczywiście, pewna partia takich zadań jest do zrealizowania w swoim domu lub mieszkaniu. Bardzo ważne jest, aby pacjent systematycznie stosował się do tych zaleceń. To tak naprawdę jedyna droga do tego, aby efekty były widoczne. I to stosunkowo szybko. Ważne jest również to, aby wyrobić sobie odpowiednie nawyki. Postawa ciała musi być właściwa. Tak naprawdę w każdym momencie. Nie tylko wtedy, kiedy pracujemy, ale nawet w trakcie snu itp. Trzeba to sobie zatem wziąć do serca.

Be the first to comment

Leave a comment

Your email address will not be published.


*